Shendeti

vizioni June 23, 2020

PATATJA-është njëra nder perimet e rëndësishme për ushqimin e njerëzve. Me lehtësi e përpunon organizmi prandaj u preferohet edhe fëmijëve edhe të sëmurëve. Në 100 gr patate ka rreth 19gr karbohidrate ,2 gr proteina 0,1 gr yndyra, përmabn mjaft vitamin C (sidomos patatet e reja) dhe disa vitamina të grupit B. Prej materieve minerale përmabn […]

vizioni June 22, 2020

Personat mbi 50 vjeç që e shijojnë jetën vazhdimisht janë 24% më pak të rrezikuar që të vdesin në 7 vitet e ardhshme, sipas shkencëtarëve britanikë. Ekspertët nga Kolegji Universitar i Londrës monitoruan mbi 9000 meshkuj dhe femra të moshës 50-60 vjeç, që jetonin në Angli. Çdo dy vjet, mes viteve 2002 dhe 2006, vullnetarët […]

vizioni June 21, 2020

Karakteristikat e qepëve mund t`ju ndhihmojnë të parandaloni,por gjithashtu të trajtoni disa sëmundje.Zbuloni disa përfitime të mahnitshme të qepës për trupin tuaj.   Ka veti antibakteriale dhe antivirale.Është gjithashtu i pasur me mangan,vitamin B6 dhe C të cilat ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar. Ndihmon në problemet kardiovaskulare Ka shumë probleme kardiovaskulare që mund të […]

vizioni June 18, 2020

3 gjëra thelbësore që duhet të bëni për flokë të shëndosha Flokët e dëmtuar janë një problem i zakonshëm që prek shumicën prej nesh. Floku i shëndoshë përfaqëson bukurinë e një njeriu, në veçanti kur bëhet fjalë për gratë. Kujdesi ndaj tyre është i domosdoshëm.Përshka të stresit,ndyshimeve hormonale dhe përdorimin e produkteve kimke të ashpra,shumë […]

vizioni June 16, 2020

Efektet shëndetsore të lakrës Lakra është e pasur me veti ushqyese dhe me pak kalori. Një filxhan lakër përmban 15 kalori. Ajo është një ushqim i shkëlqyer për njerëzit që janë në dietë. Lakra përmban vitamina A, vitaminë C, vitaminë E, dhe vitamina B. Secila prej këtyre lëndëve ushqyese është e vlefshme për trupin e […]

vizioni June 12, 2020

Shalqiri dhe vlerat ushqyese   Shalqiri-përmban sasi të madhe të ujit prandaj u preferohet të sëmurëve nga veshkat. Ndikon edhe në uljen e tensionit të gjakut ndihmon punën e muskujve të zemrës,melqive dhe veshkave. Prej materieve ushqyese më se shumti përmban karbohidrate,vitamina dhe celulozë.Shfrytzohet vetëm pjesa e brendsh,me e shalqirit kurse levorja hidhet,në levore ka […]

vizioni June 10, 2020

Boronicat janë të pasura shumë me materie ushqyese Proteina 1gr Fibra 2gr Vitaminë C 17mg Kalium 88mg Kalcium 12mg Hekur 1mg Betrakaroten 30mcg Acik folik 6mcg Përshkak të përmbajtjës së madhe të fibrave preferohen si preventivë kundër kancerit të zorrëve dhe për dietë sepse fibrat ndikojnë në ndjenjën e ngopjes. Boronicat i lehtësojnë simptomat e […]

vizioni April 30, 2020

Përmbajtja e materialit që kërmilli i detit prodhon për të mbrojtur vezët e tij mund të parandalojë kancerin e zorrës së trashë te njerëzit, thonë studiuesit në Universitetin Flinders të Australisë, Universitetin e Kryqit Jugor dhe Universitetin Monash. Në një studim të botuar në ”Nature Science Reports”, studiuesit përshkruajnë se si ekspozuan ekstrakte të kësaj […]

vizioni April 29, 2020

Nëse dëshironi të konsumoni ushqim të mirë dhe nuk ju pëlqen ideja e marrjes së ilaçeve për të ulur rrezikun e krizave të zemrës.Ushqimet,duke filluar nga vera tek peshku,nga frutat tek perimet kanë treguar se ulin rrezikun e sëmundjeve. 1. Ushqimi i shëndetshëm, i cili llogaritet dhe vlerësohet në bazë të marrjes së ushqimeve të […]