Receta

vizioni July 1, 2020

Këto kifle të buta e të shijshme do të jenë mysafirë të shpeshtë në tryezën tuaj. Mos i lini pa i provuar. 1.Tharmin/majanë e bukës fermentojeni me pak qumësht të vakët dhe një lugë të vogël sheqer. 2.Miellin siteni dhe bëjeni bashkë me pluhurin për pjekurina, shtoni vajin dhe tharmin/majanë e fermentuar dhe pjesën e […]

vizioni July 1, 2020

Recete:bukë me ujë të vakët që bëhet për mrekulli   Më poshtë ju sjellim recetën e buke që mund ta përgatisni fare lehtë në kushtet e shtëpisë Përbërësit: 300 ml ujë 500 gram miell ½ lugë çaji me maja 1 lugë gjelle me sheqer ½ lugë çaji me kripë Përgatitja: Në një gotë kombinoni sheqerin, […]

vizioni June 29, 2020

Torta Snikers   Perberesit: -200 gr Sheqer pluhur -100 gr Kikirika -200 gr Cokollate te kuzhines -300 gr keksa ( biskota ) te bluar -1 Filxhan caji me qumesht -100 gr Qokollad te zeze. Pergatitja: Shkrijme margarinen dhe mbi te hedhim qumshtin, cokollaten 200 gr,kikirikat e grimcuar,qumshti ,sheqer pluhur,keksa. Perzihet masa, behet e nje dhe […]

vizioni June 29, 2020

  Kjo recetë e lehtë dhe që zihet në një enë, është praktike dhe e shpejtë kur nuk keni shumë kohë që të merreni me drekën. Është recetë që pëlqehet shumë sidomos nga fëmijët. Unë kam kohë të gjatë që nuk e kam pregatitë pasi që kam pasë vështirësi të gjej patate organike. Tani nuk […]

vizioni June 28, 2020

  Drekë e shijshme dhe e lehtë per tu pregatitur në një ditë vikendi, simite unaze të shoqëruar me përbërës sipas shijes dhe dëshirës! Për simitet nevojiten: 2 ve, 1 gotë uji vaj, 100 gr margarinë, 2 lugë gjelle kos, 2 lugë gjelle uthull, 1 lugë e mesme sheqer, lugë e vogël kripë dhe gjysma […]

vizioni June 26, 2020

Recetë e shëndetshme: Me mish pule dhe brokoli Ne po ju ofrojmë një recetë me pulë dhe brokoli që është shumë e shijshme, e lehtë dhe ushqyese në të njëjtën kohë. Do të kënaqeni me shijen dhe do t’ju sjellë të gjitha përfitimet shëndetësore që perimet jeshile japin përgjithësisht. Përbërësit – 3 gjokse organike pule, […]

vizioni June 24, 2020

Me kthimin e ditëve të nxehta vjen dëshira për të bërë sallata të mira për të nderuar perimet sezonale. Këtu është receta jonë e sallatës e bërë me perime pranverore:fasule,asparagus dhe rrepka.Përbërësit për dy persona:   500 gr fasule të freskëta 70 gr quinoa 8 asparagus jeshil Rreth 10 rrepka Disa degëza majdanozit 1 limon […]

vizioni April 29, 2020

Për vlerat ushqyese dhe shëruese të mjaltit janë shëruar libra të tërë.Një proverb popullor Amerikan thotë:”Dikujt duhet ti besojmë-pse mos ti besojmë bletës”.Si ilaq mjalti përmendet në Kuran.Bibël dhe libra tjerë të shenjtë.Mjalti mund ti kompenzoj të gjitha mungesat që paraqiten në ushqimin tonë të përditshëm. Mjekët që e njohin rëndësinë e mjaltit zakonisht preferojnë […]

vizioni April 28, 2020

Plakja është proces normal për këtë arsye duhet ndërrohen mënyrat e të ushqyerit.Në këtë moshë vjen deri te disa ndryshime,shqisa e nuhatjes dhe shqisa e shijimit dobësohen,gjithashtu paraqitet munges e etjes.   Ekzistojnë disa të dhëna për mos ushqyerin e mirë gjatë gjithë jetës e sidomos në këtë moshë.Mos ushqyeshmëria e pa balancuar gjatë jetës […]

vizioni April 28, 2020

Fëmijët si të fillojnë shkollimin mënyra e të ushqyerit u ndrrohet menjëherë.Shujtave kryesore ditore menjëherë u ndërtohet koha e marrjes së tyre,prandaj është shume me rëndësi për fëmijët t’ju sigurohet një zemër e pasur me përbërësit ushqyes.Këto mes shujta konsumohen gjatë pushimit në mes orëve mesimore.Ky ushqim duhet t’u ndihmojë fëmijëve  për funksionimin e trurit […]